Ostatnie wpisy

CO JEDZĄ KOTY?

CO JEDZĄ KOTY?

Wszystkie ssaki potrzebują mieszanki witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Organizm sam nie może ich wytworzyć, więc muszą być uzupełniane dietą. Potrzeby żywieniowe każdego gatunku są wyjątkowe, a koty nie są wyjątkiem.

Koty na przykład, nie są w stanie zsyntetyzować odpowiedniej ilości aminokwasu tauryny. Jeśli ich dieta nie będzie go dostarczać, to mogą wystąpić problemy z oczami i sercem.

Czego szukać na etykietach karmy dla kotów

Ponieważ koty są mięsożercami, pierwszym składnikiem, którego powinieneś szukać w składzie karmy, jest mięso. Składniki takie jak kukurydza, groszek i ryż mogą dostarczyć białka, ale mięso jest niezbędne. Może to być kurczak, owoce morza, wieprzowina albo podroby, takie jak serce lub wątróbka. 

Nie zdawaj się wyłącznie na gwarantowaną zawartość białka i tłuszczu w żywności, ponieważ może ona wskazywać, że żywność zawiera 35% białka, ale duża jego część może być pochodzenia roślinnego. Najlepiej jeśli będziesz szukał informacji na temat zawartości białka zwierzęcego, ponieważ nie każda karma ma podaną zawartość mięsa. Nie powinieneś też sugerować się nazwą karmy, ponieważ ona nie zawsze wskazuje jakie mięso jest w środku. Dotyczy to szczególnie karm mokrych. Często na opakowaniu może być napisane np. „smak łosoś”, ale w składzie danej karmy jest łosoś i kurczak.  

Jeśli zwierzę nie ma alergii pokarmowej, to nie można wskazać, które mięso będzie dla niego najlepsze. Wszystko jest zależne od indywidualnych preferencji pupila. Jedne zwierzaki wolą kurczaka, inne - wieprzowinę lub owoce morza.

Koty potrzebują także niezbędnych im tłuszczy, witamin z grupy B oraz witaminy A. Niektóre karmy zawierają witaminy i minerały uzyskiwane z pełnowartościowej żywności. Najlepiej jest szukać informacji, że karma jest odpowiednio zbilansowana pod względem danego zwierzęcia np. jego rasy oraz wieku.

A co ze zbożami w karmie dla kotów?

Składniki takie jak kukurydza i inne zboża są często używane w karmach dla kotów, aby zapewnić im witaminy, minerały i błonnik. Ziarna pomagają również suchej karmie zachować jej kształt i chrupkość. Oznacza to, że sucha karma jest zwykle bogata w węglowodany. Pamiętaj, że zbyt wiele węglowodanów w diecie może prowadzić do otyłości, zapalenia trzustki i cukrzycy u kotów.

Niektóre karmy dla kotów zawierają również warzywa. Chociaż koty są mięsożercami i nie potrzebują owoców i warzyw, to nadal mogą czerpać korzyści z obecności tych składników w swojej diecie. Dlaczego tak się dzieje? W grę wchodzi ewolucja, kiedy przodkowie naszych domowych kotów polowali np. na myszy lub ptaki – w żołądkach ofiar znajdowały się niewielkie ilości warzyw i nasion.

Jak często koty muszą jeść?

Warto pamiętać, że każda karma pełnoporcjowa ma wyliczoną optymalną ilość danego pokarmu. Stąd karma sucha podana w odpowiedniej ilość może stać w misce cały dzień. Nie tyczy się to karmy mokrej! 

Staraj się przestrzegać sugerowanych porcji pokarmu, a nie zdawać się na siebie lub ulegać „prośbom” pupila, ponieważ może to prowadzić do otyłości.