Ostatnie wpisy

CZYM KARMIĆ PSA Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ?

CZYM KARMIĆ PSA Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ?

Kiedy pies ma raka, dieta może znacząco wpływać na jakość i długość jego życia. Jednak wielu właścicieli ma często problem z ustaleniem, które pokarmy są odpowiednie dla ich chorych pupili. Nowotwór może wpływać na każdy etap procesu trawienia psa. Choroba i jej różne metody leczenia mogą powodować brak śliny i owrzodzenia jamy ustnej. Inne skutki uboczne to nudności, wymioty, biegunka i utrata apetytu. Innymi słowy, jakość życia psa może ulec znacznemu pogorszeniu.

Niektórzy właściciele, tak bardzo chcą pocieszyć i okazać miłość swojemu choremu psu, że przekarmiają go. Inni — żywią niezdrowymi, komercyjnymi lub domowymi posiłkami. Oba zachowania są błędami, które mogą wywołać chorobę lub nawet sprzyjać rozwojowi nowotworu. Dlatego tak istotne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, onkologiem lub specjalistą ds. żywienia zwierząt, aby zapewnić swojemu psu odpowiednią dietę.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają właściciele, jest czerpanie wiedzy z niewiarygodnych źródeł – Internetu, przyjaciół, reklam, zamiast od specjalistów –  lekarzy weterynarii i zootechników. Psy chore na raka przechodzą złożone zmiany biologiczne, które wymagają delikatnej równowagi żywieniowej. 

Dlaczego dieta jest tak ważna, gdy Twój pies zmaga się z chorobą nowotworową?

Aby zrozumieć, dlaczego dieta jest tak ważna dla psów chorych na raka — właściciele powinni mieć świadomość, że nowotwór „karmi” się przede wszystkim tlenem i węglowodanami. Ponieważ nie możemy dostosowywać ilości tlenu, powinniśmy skupić się na węglowodanach. W dietach zwierząt chorych na raka – kluczowe jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i kondycji.

Wg badań amerykańskich naukowców, wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc w redukcji guzów. Niektórzy uważają także, że odpowiednia mieszanka pokarmów może przyczynić się nawet do długowieczności.

Czym karmić psa chorego na raka?

Idealna dieta dla psów chorych na raka jest tak indywidualna, jak każdy pies. Jednak istnieją ogólne wytyczne, których przestrzega wielu lekarzy weterynarii.

• Utrzymanie prawidłowej wagi – właściciele powinni unikać drastycznych zmian w diecie psa, bez konsultacji ze specjalistą.

• Unikanie częstych zmian jedzenia – w przeciwnym razie grozi to biegunkami i wymiotami. Nie oznacza to jednak braku różnorodności. Dopuszczalne jest mieszanie i dopasowywanie pokarmów, aby zapewnić psom urozmaicenie w smaku, zwłaszcza jeśli psy przechodzą chemioterapię. Jeśli karmimy psa różnymi smakami, to postarajmy się, aby były z tej samej marki, żeby zapobiec rozstroju żołądka.

Jaka będzie najlepsza karma dla psów z chorobą nowotworową?

W przypadku psów, u których zdiagnozowano raka i które nie mają innych problemów żywieniowych lub zdrowotnych, zaleca się zwykle dietę pełną łatwo przyswajalnych białek tłuszczowych, takich jak kurczak, indyk, wieprzowina, ryby i jajka. Można szukać tych składników w specjalistycznych karmach weterynaryjnych lub przygotowywać samemu domowe potrawy z tych składników.

Jeden składnik, którego należy unikać to wołowina, ponieważ jest ciężkostrawna. Właściciele, którzy sami gotują posiłki dla swojego psa, powinni upewnić się, że drób, wieprzowina, ryby i podroby, takie jak wątróbka, są dokładnie ugotowane, aby zabić drobnoustroje zarówno wewnątrz, jak i na powierzchni mięsa.

Cały czas należy pamiętać, o konieczności utrzymania prawidłowej masy ciała psa.

Przygotowując posiłek dla psa, warto mieć w pamięci, że psy reagują na zapach. Jeśli pies zaczyna tracić apetyt, można lekko doprawić jedzenie przyprawami bezpiecznymi dla psa, takimi jak kminek, kolendra, kurkuma i imbir. Dodanie odrobiny pepperoni lub kiełbasy również może zachęcić psa do jedzenia.

Jakie suplementy warto podawać psu ze stwierdzoną chorobą nowotworową?

Suplementy mogą również zapewnić zbilansowaną dietę psa chorego na raka, zwłaszcza jeśli to właściciel gotuje. Godne polecenia są probiotyki, kompleks witamin z grupy B, żelazo i aminokwasy.

W chorobie nowotworowej może dojść do wyniszczenia mięśni, które prowadzi do utraty wagi i osłabienia organizmu. Żelazo jest kluczowym składnikiem hemoglobiny, która wiąże się z tlenem i transportuje go w organizmie. Podczas choroby i chemioterapii, możliwe jest wystąpienie anemii, zatem podawanie suplementów z żelazem, może być pomocne.

Witaminy z grupy B są niezbędne dla układu odpornościowego i pracy przewodu pokarmowego, a aminokwasy są podstawowym budulcem białek tworzących mięśnie i inne tkanki organizmu.

Ponadto wykazano, że niebiesko-zielone algi mają działanie przeciwnowotworowe, dzięki silnej kombinacji przeciwutleniaczy, która pomaga zmniejszyć uszkodzenia komórek we wszystkich układach organizmu.

Warto też skorzystać z perpartów zawierających kapsaicynę , która ma udowodnione działanie antykancerogenne.

Jakie jedzenie jest dobre dla Twojego psa?

Lekarze weterynarii polecają swoim pacjentom różne „ludzkie” pokarmy. Żywność organiczna, wysokobiałkowa i z roślin krzyżowych (m.in. warzywa kapustne, liściowe i rzepakowate oraz rośliny oleiste i przyprawowe) jest szczególnie znana z właściwości zwalczających raka. Najpopularniejsze to:

• brokuły

• kurczak

• ryby

• podroby

• jajka

• truskawki

• woda destylowana

Której żywności należy unikać?

Ponownie, żadna dieta nie jest odpowiednia dla wszystkich psów z chorobą nowotworową. Decyzje dietetyczne lekarzy weterynarii są oparte na historii psa, pozostałych chorobach, na które może cierpieć zwierzę oraz stadium i typie nowotworu. Jednak ogólną zasadą jest unikanie zbóż lub wybieranie żywności zawierającej jak najmniej ziaren.

Największe zaburzenia metaboliczne występują w metabolizmie węglowodanów. Komórki nowotworowe metabolizują glukozę z węglowodanów w procesie zwanym glikolizą beztlenową, w wyniku którego jako produkt uboczny powstaje mleczan. Organizm psa musi następnie wydać energię, aby przekształcić ten mleczan w użyteczną formę. Efekt? Guz czerpie energię z węglowodanów, podczas gdy pies traci siłę.

Wiele komercyjnych karm dla psów zawiera zboża, ponieważ są one niedrogimi wypełniaczami. Jeśli musisz kupić taki pokarm, upewnij się, że pierwszym składnikiem na etykiecie jest białko, a wszelkie zboża znajdują się na końcu listy.

Lekarze weterynarii ostrzegają, że nie wszystkie psy chore na raka dobrze reagują na diety wysokobiałkowe. W rzeczywistości dieta wysokobiałkowa może mieć negatywne skutki dla niektórych psów, szczególnie tych, które mają zarówno nowotwór, jak i inne problemy zdrowotne, takie jak niewydolność nerek. Najlepiej, więc jeśli właściciele skonsultują się z lekarzem prowadzącym, aby ustalić, czy dieta wysokobiałkowa jest odpowiednia dla ich psa.

Nie oczekuj, że dieta przyniesie cuda. To bardzo istotna, ale nie jedyna część planu leczenia twojego psa. Inną jego częścią może być chemioterapia, chociaż takie leczenie psów różni się od leczenia ludzi, ponieważ jego celem nie zawsze jest wyleczenie, ale sprawienie by zwierzę poczuło się lepiej.