Ostatnie wpisy

JAK PRZETRWAĆ SAMOCHODOWĄ PODRÓŻ Z PSEM?

JAK PRZETRWAĆ SAMOCHODOWĄ PODRÓŻ Z PSEM?

Planujesz swoją kolejną podróż, ale myśl o długiej jeździe samochodem z psem trochę Cię przeraża? Psy mogą być niespokojne i zachowywać się w sposób, który nie jest bezpieczny, np. próbować wychodzić przez okno lub skakać na kolanach podczas jazdy z dużą prędkością. Jeśli dodasz do tego jeszcze obawy związane z pandemią koronawirusa, to planowana podróż, przestaje wydawać się już taka zachęcająca.

Jak więc upewnić się, że zarówno ty, jak i twój pies będziecie bezpieczni i zadowoleni podczas długich samochodowych eskapad? Przeczytaj porady na temat podróży samochodem z psem, zanim wyruszysz w drogę.

1. Zaplanuj trasę przyjazną zwierzętom

Kiedy wybierasz się w podróż z psem – zaplanuj jego potrzeby, czyli zastanów się, gdzie, będziecie mogli bezpiecznie zatrzymać się, aby pupil mógł się załatwić i rozprostować nogi. Weź pod uwagę także środki ostrożności związane z koronawirusem. Twoja trasa powinna omijać miejsca, które są zatłoczone lub w których nie byłbyś w stanie utrzymać odległości min. 2 m od innych osób. Twojego psa także to dotyczy. Ogólną zasadą jest traktowanie zwierząt domowych jak członków rodziny i pamiętaj o przestrzeganiu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa.

2. Potrenuj przed wyjazdem

Jeśli wiesz, że Twój pies jest szczególnie niespokojny podczas jazdy samochodem, rozważ wypróbowanie technik treningu behawioralnego. Przed wyruszeniem w długą podróż z psem wybierz się z pupilem na kilka krótkich przejażdżek, które zakończą się dla niego pozytywnymi doświadczeniami. Na przykład wyjazd do parku dla psów lub ulubionego sklepu zoologicznego pomogą nawiązać bardziej pozytywne skojarzenia z prowadzeniem samochodu. Innymi słowy, nie ograniczaj jazdy samochodem do wizyt u weterynarza!

3. Umów wizytę u weterynarza

Czy Twoje zwierzę jest wystarczająco zdrowe, aby podróżować? Nie będziesz tego pewien, dopóki nie porozmawiasz ze swoim weterynarzem. Jeśli twój pies ma problemy zdrowotne, zapytaj, w jaki sposób mogą wpływać na niego podróże i upewnij się, że szczepienia twojego psa. Pamiętaj też, że środki zapobiegające pchłom i kleszczom są skuteczne jeśli podajemy  je regularnie. Jest to również okazja, aby zapytać weterynarza o środki przeciw nudnościom lub zmniejszające stres, które mogą być przydatne dla twojego zwierzaka podczas jazdy.

4. Spakuj niezbędne rzeczy

Zawsze dobrze jest podróżować z kompletem potrzebnych zwierzakowi rzeczy, a obecnie jest to jeszcze ważniejsze. Pakowanie pożywienia, wody, smakołyków, lekarstw, zabawek, misek do karmienia itp. pomoże uniknąć zatłoczonych miejsc, które zwiększają ryzyko zakażenia wirusem, takich jak sklepy i gabinety weterynaryjne. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą rzeczy do zbierania odpadów, aby wszystko można było bezpiecznie usunąć. Nie zapomnij o niezbędnych środkach ochrony przed COVID-19! Trzymaj w samochodzie maski i preparaty do dezynfekcji rąk. Warto również zaopatrzyć się w chusteczki do czyszczenia łap i sierści zwierząt domowych.

5. Chroń swojego psa, ale i samochód

Podczas podróży z psem pamiętaj o jego wygodzie, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Warto w tym celu używać kontenera lub hamaka na tylnym siedzeniu. Te narzędzia pomogą także uchronić tapicerkę samochodu przed zabrudzeniem, a Ty będziesz mógł skupić się na drodze.

6. Zadbaj o sporą dawkę ruchu przed podróżą

Zmęczony pies to grzeczny pies, zatem warto przed wyruszeniem w podróż zabrać swojego zwierzaka na długi bieg lub wizytę w parku. Dzięki temu będzie mógł potem zregenerować się i przespać większą część podróży.

7. Spraw, aby się nie nudził

Ułatw wam jazdę i zadbaj, żeby pupil nie nudził się podczas podróży. Zapewnij swojemu psu coś do żucia. Ulubiona zabawka zajmie go i uchroni przed gryzieniem np. pasów bezpieczeństwa.
Dobrze mieć również specjalny sznur do ciągania, którego będziesz mógł użyć podczas postoju. Przeciąganie liny wyczerpuje psa zarówno psychicznie, jak i fizycznie, dzięki czemu będzie mógł odpoczywać między postojami. Podczas przystanków możesz używać także latającego dysku, jednak tylko w miejscach, które mają dużą przestrzeń do biegania i najlepiej, aby były ogrodzone.

8. Bądź bezpieczny na stacjach benzynowych

Na stacjach benzynowych pamiętaj o higienie. Noś maseczkę, rękawiczki ochronne i pamiętaj o dezynfekcji rąk. Za każdym razem, gdy jesteś w pobliżu poruszających się pojazdów (na przykład właśnie na stacji benzynowej), twój pies powinien pozostać w samochodzie przez cały czas. Upewnij się, że jest właściwie zabezpieczony, aby nieoczekiwanie nie wyskoczył.

9. Nie ignoruj niepokoju swojego psa

Jeśli zauważysz, że twój pies jest zestresowany lub niespokojny podczas jazdy samochodem, sięgnij po naturalne środki zmniejszające stres.

10. Rób częste przerwy

Przebywając dłuższy czas w samochodzie musisz robić sobie przerwy. Twój pies też tego potrzebuje. Wykorzystaj ten czas na ruch i zabawę. Zalecane jest robienie postojów co 2-3 godziny. W tym czasie pupil odzyska siły po wcześniejszych harcach.

Każda podróż zaczyna się od przygotowania. Zaplanuj trasę, przygotuj listę rzeczy do spakowania, zaopatrz się w ulubione przekąski na drogę, ale pamiętaj, aby uwzględniać w swoich planach potrzeby pupila. Bezpiecznej podróży!