Ostatnie wpisy

JAK ZAPEWNIĆ SPOKÓJ ZWIERZĘTOM W SYLWESTROWĄ NOC?

JAK ZAPEWNIĆ SPOKÓJ ZWIERZĘTOM W SYLWESTROWĄ NOC?

Psy i koty nie są fanami sylwestrowych fajerwerków. W rzeczywistości - odgłosy sztucznych ogni bardzo często mają wpływ na zaginięcia zwierząt (które wystraszone, biegną przed siebie i tracą orientację), a nawet ich śmierć (ponieważ nie wytrzymują bardzo głośnych dźwięków, towarzyszących zabawie sylwestrowej). Większość zwierząt ucieka i ukrywa się przed fajerwerkami, więc nawet jeśli nie planujesz ich samemu odpalać — upewnij się, że zastosujesz odpowiednie środki ostrożności, aby chronić swojego pupila.

Koty będą próbowały się schować, dlatego szczególnie ważne jest, aby w tym czasie trzymać je w domu, upewniając się, że nie mogą uciec na zewnątrz.

  • Zapewnij zwierzakowi bezpieczną przystań, ale nie zamykaj go w jednym pomieszczeniu, pozwalaj mu na dostęp do innych bezpiecznych miejsc w domu.
  • Zasłoń okna, aby zapobiec wpadaniu strumieni światła.
  • Włącz radio, aby zagłuszyć hałas.

Zwłaszcza psy mogą cierpieć na ataki paniki z powodu nadwrażliwości: nie tylko słyszą odgłosy dwukrotnie głośniej od człowieka — wychwytując odgłosy niezauważalne dla nas, ale także intensywniej i z daleka wyczuwają zapachy materiałów pirotechnicznych. Żeby sylwestrowa noc była jak najmniej traumatyczna:

  • nie zostawiaj psa w ogrodzie, na balkonie ani w pobliżu miejsc, w których odpalane są petardy.
  • nie zostawiaj psa samego. Pomoże to uniknąć wypadków spowodowanych  strachem i paniką. Ważne jest, aby  pies wiedział, że jesteśmy blisko.
  • nie okazuj pupilowi nadzwyczajnej uwagi, ponieważ nadmierne rozpieszczanie i uwaga mogą być postrzegane jako znak niebezpiecznej sytuacji i nasilić panikę.
  • wycisz dźwięki z zewnątrz, zwiększając głośność telewizora i zamykając drzwi i okna.
  • pozwól psu schronić się tam, gdzie chce, dając mu możliwość przebywania w miejscach normalnie zabronionych.
  • zapewnij psu czystą wodę i porcję ulubionego pokarmu. Może to być ulubiony smakołyk lub karma dla zwierząt, której na co dzień nie dostaje.
  • daj psu ulubioną zabawkę i zapewnij mu przytulną dawkę światła np. w postaci lampki sypialnianej

Jeśli wiesz, że Twój pies jest bardzo wrażliwy na sylwestrowe widoki i dźwięki – warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Możesz zdecydować się na terapię behawioralną lub farmakologiczną, które pomogą wyciszyć Twojego psa. Pamiętaj jednak, że to uczucie i uwaga właściciela są na ogół wystarczające, aby przezwyciężyć ciężkie chwile. Dlatego postaraj się być w tym trudnym czasie ze swoim zwierzakiem.